Skip to content

1269 Iris AveVineland, NJ 08361

Built 1957

Last Sale Date
May 22, 2057

Property Information

Block5116
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,040
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,800
29%
Improvement Value:$80,700
71%
Total Assessment$113,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,614+0.7%
2024$3,590+5.0%
2023$3,420+2.9%
2022$3,322+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4095, Page 4921

Property Built

Built

Year Built: 1957