Skip to content

1616 Clover AveVineland, NJ 08361

Built 1958

Last Sale Price
$113,578
Last Sale Date
Jul 1, 2016

Property Information

Block5116
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,092
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
28%
Improvement Value:$82,100
72%
Total Assessment$114,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,630+0.7%
2024$3,606+5.0%
2023$3,435+2.9%
2022$3,337+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$113,578

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 4142, Page 8802Recorded7/5/2016

Property Sale

Sale
$114,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 4110, Page 2723Recorded10/8/2013

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 1688, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1958