Skip to content

1251 Iris AveVineland, NJ 08361

Built 1957

Last Sale Date
Jul 19, 2060

Property Information

Block5116
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,040
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,800
27%
Improvement Value:$90,400
73%
Total Assessment$123,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,923+0.7%
2024$3,897+5.0%
2023$3,712+2.9%
2022$3,606+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 4157, Page 8987Recorded9/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1957