Skip to content

1309 S Harding RdVineland, NJ 08361

Built 1961

Last Sale Date
Mar 1, 2063

Property Information

Block5117
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,560
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
22%
Improvement Value:$113,100
78%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,617+0.7%
2024$4,586+5.0%
2023$4,369+2.9%
2022$4,244+1.4%
Property History
Sales3Foreclosures1

Property Sale

Sale
$5,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 4169, Page 1131

Property Sale

Sale
$156,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 4135, Page 7078Recorded11/30/2015

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 4126, Page 2457Recorded3/11/2015

Foreclosure Case F-018142-14

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Built

Built

Year Built: 1961