Skip to content

1257 S Harding RdVineland, NJ 08360

Built 1960

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 27, 2015

Property Information

Block5117
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,044
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
25%
Improvement Value:$98,300
75%
Total Assessment$130,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,146+0.7%
2024$4,118+5.0%
2023$3,923+2.9%
2022$3,811+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 4129, Page 1619Recorded6/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960