Skip to content

1229 S Harding RdVineland, NJ 08361

Built 1961

Last Sale Price
$238,500
Last Sale Date
Nov 18, 2022

Property Information

Block5117
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,272
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
24%
Improvement Value:$111,700
76%
Total Assessment$146,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,655+0.7%
2024$4,624+13.4%
2023$4,077+2.9%
2022$3,960+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$238,500
Sq Ft1,272DeedBook 4235, Page 2537Recorded11/21/2022

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 4162, Page 2859Recorded1/17/2018

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4097, Page 9855

Property Built

Built

Year Built: 1961