Skip to content

1464 Harding RdVineland, NJ 08361

Built 1962

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Apr 2, 2021

Property Information

Block5119
Lot38
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,311
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,300
23%
Improvement Value:$131,700
77%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,445+0.7%
2024$5,409+5.0%
2023$5,152+2.9%
2022$5,005+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000
Sq Ft1,311DeedBook 4207, Page 5015Recorded4/8/2021

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,311DeedBook 4184, Page 189Recorded8/26/2019

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 2860, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1962