Skip to content

857 Queens RdVineland, NJ 08361

Built 1961

Last Sale Date
Jan 2, 2062

Property Information

Block5107
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,564
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,800
15%
Improvement Value:$185,900
85%
Total Assessment$218,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,963+0.7%
2024$6,917+5.0%
2023$6,589+16.5%
2022$5,655+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft2,564DeedBook 4195, Page 8757Recorded7/17/2020

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4095, Page 6947

Property Built

Built

Year Built: 1961