Skip to content

1549 Clover AveVineland, NJ 08361

Built 2001

Last Sale Price
$106,666
Last Sale Date
Jun 9, 2017

Property Information

Block5118
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,378
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
18%
Improvement Value:$137,900
82%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,355+0.7%
2024$5,320+5.0%
2023$5,068+2.9%
2022$4,923+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$106,666

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 4153, Page 8880

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 2524, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2001