Skip to content

1385 Harding RdVineland, NJ 08361

Built 1938

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Sep 28, 1983

Property Information

Block5118
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,655
Acreage1.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
29%
Improvement Value:$120,000
71%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,368+0.7%
2024$5,333+5.0%
2023$5,080+2.9%
2022$4,935+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 1480, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1938