Skip to content

1419 Harding RdVineland, NJ 08361

Built 1975

Last Sale Price
$82,750
Last Sale Date
Jul 15, 1977

Property Information

Block5118
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage4,006
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
17%
Improvement Value:$237,400
83%
Total Assessment$286,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,106+0.7%
2024$9,046+5.0%
2023$8,617+2.9%
2022$8,371+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$82,750
DeedBook 1264, Page 1089

Property Built

Built

Year Built: 1975