Skip to content

1550 Magnolia RdVineland, NJ 08361

Built 1921

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block5118
Lot32
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,194
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,700
32%
Improvement Value:$72,200
68%
Total Assessment$105,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,372+0.7%
2024$3,350+5.0%
2023$3,191+2.9%
2022$3,100+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900
Sq Ft1,194DeedBook 4215, Page 8226Recorded9/23/2021

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 2371, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1921