Skip to content

1440 Magnolia RdVineland, NJ 08361

Built 1989

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Oct 31, 1989

Property Information

Block5118
Lot38
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F- -2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,612
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
19%
Improvement Value:$143,300
81%
Total Assessment$176,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,633+0.7%
2024$5,595+5.0%
2023$5,330+2.9%
2022$5,178+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 1815, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1989