Skip to content

950 Mc Clain DrVineland, NJ 08361

Built 2014

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Oct 17, 2012

Property Information

Block5202
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,878
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
11%
Improvement Value:$321,100
89%
Total Assessment$360,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,462+0.7%
2024$11,387+5.0%
2023$10,847-7.1%
2022$11,682+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4097, Page 4658

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 1900, Page 152