Skip to content

2273 Greenwillows DrVineland, NJ 08361

Built 1989

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 26, 2002

Property Information

Block5202
Lot40
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,107
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
17%
Improvement Value:$191,200
83%
Total Assessment$230,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,330+0.7%
2024$7,281+5.0%
2023$6,936+2.9%
2022$6,738+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,298DeedBook 2646, Page 104Recorded2/14/2003

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft2,298DeedBook 2515, Page 229Recorded6/6/2001

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1859, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1989