Skip to content

1090 Venezia AveVineland, NJ 08361

Built 1976

Last Sale Price
$9,500
Last Sale Date
Aug 7, 1975

Property Information

Block5204
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,595
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
20%
Improvement Value:$163,100
80%
Total Assessment$204,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,499+0.7%
2024$6,456+5.0%
2023$6,150+2.9%
2022$5,974+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976

Property Sale

Sale
$9,500
DeedBook 1238, Page 1097