Skip to content

1548 Bear Branch CtVineland, NJ 08361

Built 2003

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jan 14, 2002

Property Information

Block5204
Lot57
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-3AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage5,342
Acreage1.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,600
12%
Improvement Value:$627,600
88%
Total Assessment$710,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,613+0.7%
2024$22,464+5.0%
2023$21,398+2.9%
2022$20,788+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2562, Page 171