Skip to content

1716 Redwood DrVineland, NJ 08361

Built 1979

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block5204
Lot82
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,328
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,700
15%
Improvement Value:$204,000
85%
Total Assessment$238,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,600+0.7%
2024$7,550+5.0%
2023$7,192+2.9%
2022$6,987+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 2061, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1979