Skip to content

1207 E Elmer RdVineland, NJ 08361

Built 1974

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 28, 1989

Property Information

Block5902
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,160
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,300
21%
Improvement Value:$140,400
79%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,658+0.7%
2024$5,621+5.0%
2023$5,354+2.9%
2022$5,201+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974