Skip to content

1615 Linden BlvdVineland, NJ 08361

Built 1994

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
May 25, 2001

Property Information

Block5204
Lot95
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,940
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
21%
Improvement Value:$160,400
79%
Total Assessment$202,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,460+0.7%
2024$6,418+5.0%
2023$6,113+2.9%
2022$5,939+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 2515, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1994