Skip to content

2934 Crane StVineland, NJ 08360

Built 2004

Last Sale Price
$183,596
Last Sale Date
Oct 15, 2004

Property Information

Block6402
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,934
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
19%
Improvement Value:$180,800
81%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,126+0.7%
2024$7,079+5.0%
2023$6,743+2.9%
2022$6,551+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$183,596
DeedBook 2779, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 2004