Skip to content

1443 Whispering Woods WayVineland, NJ 08361

Built 2005

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 17, 2005

Property Information

Block5205
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage4,228
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
13%
Improvement Value:$352,000
87%
Total Assessment$406,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,937+0.7%
2024$12,851+5.0%
2023$12,242+2.9%
2022$11,892+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 2804, Page 179NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/21/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005