Skip to content

1711 Tori LnVineland, NJ 08361

Built 2001

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Feb 12, 2019

Property Information

Block5205
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,503
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
17%
Improvement Value:$246,700
83%
Total Assessment$296,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,453+0.7%
2024$9,391+5.0%
2023$8,946+2.9%
2022$8,690+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$322,000

From:

To:

Sq Ft2,503DeedBook 4176, Page 8882Recorded2/19/2019

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,503DeedBook 4117, Page 35Recorded5/9/2014

Property Sale

Sale
$217,300

From:

To:

DeedBook 2558, Page 297NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/27/2001

Property Built

Built

Year Built: 2001