Skip to content

1641 Tori LnVineland, NJ 08361

Built 2002

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Apr 24, 2023

Property Information

Block5205
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,994
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
13%
Improvement Value:$342,200
87%
Total Assessment$393,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,535+0.7%
2024$12,453+5.0%
2023$11,862+2.9%
2022$11,524+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft3,994DeedBook 4241, Page 6110Recorded5/8/2023

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft3,994DeedBook 4137, Page 523Recorded1/8/2016

Property Sale

Sale
$386,000

From:

To:

DeedBook 2605, Page 112NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/2/2002

Property Built

Built

Year Built: 2002