Skip to content

1690 Tori LnVineland, NJ 08361

Built 2001

Last Sale Price
$412,500
Last Sale Date
Jul 25, 2005

Property Information

Block5207
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,486
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
18%
Improvement Value:$233,100
82%
Total Assessment$282,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,998+0.7%
2024$8,939+5.0%
2023$8,515+2.9%
2022$8,272+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$412,500

From:

To:

Sq Ft2,634DeedBook 2855, Page 290Recorded8/1/2005

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

DeedBook 2558, Page 210NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/26/2001

Property Built

Built

Year Built: 2001