Skip to content

2620 Dante AveVineland, NJ 08361

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Dec 26, 2024

Property Information

Block5210
Lot35
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,210
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,100
21%
Improvement Value:$171,200
79%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,887+0.7%
2024$6,842+9.2%
2023$6,267+3.1%
2022$6,081+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,210DeedBook 4264, Page 9920Recorded1/3/2025

Property Sale

Sale
$340,200
Sq Ft2,210DeedBook 4229, Page 2552Recorded7/1/2022

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2431, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1993