Skip to content

2765 Mart AveVineland, NJ 08361

Built 1972

Last Sale Price
$195,900
Last Sale Date
Jul 21, 2003

Property Information

Block5216
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,341
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
19%
Improvement Value:$167,800
81%
Total Assessment$206,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,565+0.7%
2024$6,522+5.0%
2023$6,213+2.9%
2022$6,035+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$195,900
DeedBook 2681, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1972