Skip to content

1619 James CtVineland, NJ 08361

Vacant Land

Last Sale Price
$12,500
Last Sale Date
May 3, 1986

Property Information

Block5217
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$37,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,181+0.6%
2024$1,173+5.0%
2023$1,118+2.9%
2022$1,086+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook 1602, Page 238