Skip to content

1654 Linden BlvdVineland, NJ 08361

Built 1968

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Jan 19, 2018

Property Information

Block5217
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,022
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,700
18%
Improvement Value:$176,500
82%
Total Assessment$215,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,852+0.7%
2024$6,807+5.8%
2023$6,436+2.9%
2022$6,252+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft2,022DeedBook 4162, Page 6970Recorded1/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1968