Skip to content

2773 Magnolia RdVineland, NJ 08361

Built 1969

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 19, 2022

Property Information

Block5217
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,174
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
18%
Improvement Value:$179,300
82%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,951+0.7%
2024$6,905+20.2%
2023$5,746+2.9%
2022$5,582+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft2,174DeedBook 4229, Page 9917

Property Sale

Sale
$153,000
Sq Ft2,174DeedBook 4213, Page 1236Recorded7/30/2021

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2631, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1969