Skip to content

1546 James CtVineland, NJ 08361

Built 1971

Last Sale Price
$3,700
Last Sale Date
May 10, 1971

Property Information

Block5218
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,722
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
23%
Improvement Value:$129,100
77%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,336+0.7%
2024$5,301+5.0%
2023$5,050+2.9%
2022$4,906+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$3,700
DeedBook 1183, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1971