Skip to content

1647 Dolly DrVineland, NJ 08361

Built 1972

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Nov 18, 1996

Property Information

Block5218
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,986
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,300
20%
Improvement Value:$150,700
80%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,018+0.7%
2024$5,978+5.0%
2023$5,695+2.9%
2022$5,532+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 2210, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1972