Skip to content

2526 Dante AveVineland, NJ 08361

Built 1959

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jul 24, 1996

Property Information

Block5222
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-CB
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,796
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
21%
Improvement Value:$151,900
79%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,123+0.7%
2024$6,082+5.0%
2023$5,794+2.9%
2022$5,629+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2187, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1959