Skip to content

2513 Barry DrVineland, NJ 08361

Built 1969

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 15, 2015

Property Information

Block5222
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,245
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
29%
Improvement Value:$95,400
71%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,298+0.7%
2024$4,270+5.0%
2023$4,068+2.9%
2022$3,951+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,245DeedBook 4129, Page 7925Recorded6/18/2015

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 4089, Page 8297

Property Built

Built

Year Built: 1969