Skip to content

2156 Dante AveVineland, NJ 08361

Built 1966

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block5223
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,288
Acreage1.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
31%
Improvement Value:$107,900
69%
Total Assessment$156,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,980+0.7%
2024$4,947+5.0%
2023$4,712+2.9%
2022$4,578+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 4195, Page 4368Recorded7/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 1966