Skip to content

1635 S Spring RdVineland, NJ 08361

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2001

Property Information

Block5223
Lot35
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F- - -,2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,624
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
34%
Improvement Value:$88,000
66%
Total Assessment$133,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,257+0.7%
2024$4,229+5.0%
2023$4,028+2.9%
2022$3,913+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910