Skip to content

1153 Mc Clain DrVineland, NJ 08361

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block5225
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,263
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,900
17%
Improvement Value:$189,000
83%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,225+0.7%
2024$7,177+5.0%
2023$6,837+2.9%
2022$6,641+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,263DeedBook 4107, Page 5929Recorded7/30/2013

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 1471, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1958