Skip to content

1351 Sherwood DrVineland, NJ 08361

Built 1972

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Aug 28, 2009

Property Information

Block5226
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,118
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,100
18%
Improvement Value:$165,400
82%
Total Assessment$200,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,384+0.7%
2024$6,342+5.0%
2023$6,041+2.9%
2022$5,869+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 4062, Page 1148

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 2767, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1972