Skip to content

2236 Baywood DrVineland, NJ 08361

Built 1974

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 9, 2005

Property Information

Block5227
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,211
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,800
15%
Improvement Value:$196,900
85%
Total Assessment$231,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,377+0.7%
2024$7,329+5.0%
2023$6,981+2.9%
2022$6,782+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2869, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1974