Skip to content

2125 Franklin DrVineland, NJ 08361

Built 1969

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Feb 19, 2008

Property Information

Block5232
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,130
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
17%
Improvement Value:$183,600
83%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,056+0.7%
2024$7,009+5.0%
2023$6,677+8.7%
2022$6,141-5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4040, Page 6819

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 2688, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1969