Skip to content

1317 Sherwood DrVineland, NJ 08361

Built 1972
Other Exempt

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
May 31, 2002

Property Information

Block5229
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,197
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
14%
Improvement Value:$190,700
86%
Total Assessment$222,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,457+3.1%
2022$6,266+1.4%
2021$6,176+2.8%
2020$6,007+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 2591, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1972