Skip to content

1318 Edgewood DrVineland, NJ 08361

Built 1968

Last Sale Price
$121,000
Last Sale Date
Mar 13, 1989

Property Information

Block5229
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,280
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
15%
Improvement Value:$189,800
85%
Total Assessment$223,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,100+0.7%
2024$7,053+5.0%
2023$6,719+2.9%
2022$6,527+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 1775, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1968