Skip to content

2481 Blackwood DrVineland, NJ 08361

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2025

Property Information

Block5233
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,222
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,300
23%
Improvement Value:$123,100
77%
Total Assessment$159,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,075+0.7%
2024$5,042+15.6%
2023$4,363+2.9%
2022$4,238+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,222DeedBook 4245, Page 435Recorded8/8/2023

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,222DeedBook 4120, Page 9807Recorded9/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1956