Skip to content

2529 Michelon CtVineland, NJ 08361

Built 2002

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 28, 2004

Property Information

Block5234
Lot29
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,234
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,400
20%
Improvement Value:$177,600
80%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,068+0.7%
2024$7,022+5.0%
2023$6,689+4.5%
2022$6,398+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 2745, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 2002