Skip to content

2617 Pinehurst RdVineland, NJ 08361

Built 2009

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Oct 11, 2017

Property Information

Block6909
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,250
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
19%
Improvement Value:$205,000
81%
Total Assessment$254,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,853+0.7%
2024$7,800+5.1%
2023$7,418+3.0%
2022$7,199+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

Sq Ft2,250DeedBook 4159, Page 81Recorded10/17/2017

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 4057, Page 1006

Property Built

Built

Year Built: 2009