Skip to content

4070 Italia AveVineland, NJ 08361

Built 1900

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
Jan 6, 2022

Property Information

Block5303
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0053

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,217
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
33%
Improvement Value:$92,000
67%
Total Assessment$136,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,353+0.7%
2024$4,324+11.8%
2023$3,869+3.1%
2022$3,751+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$259,900
Sq Ft1,217DeedBook 4220, Page 7867Recorded1/7/2022

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 2911, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1900