Skip to content

1379 Utopia LnVineland, NJ 08361

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2017

Property Information

Block5303
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,250
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
24%
Improvement Value:$131,400
76%
Total Assessment$172,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,496+0.7%
2024$5,459+5.0%
2023$5,200+2.9%
2022$5,052+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 1249, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1974