Skip to content

4095 Eureka StVineland, NJ 08361

Built 1973

Last Sale Price
$296,000
Last Sale Date
Sep 16, 2022

Property Information

Block5303
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,508
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
26%
Improvement Value:$115,900
74%
Total Assessment$157,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,012+0.7%
2024$4,979+5.0%
2023$4,742+2.9%
2022$4,607+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$296,000
Sq Ft1,508DeedBook 4232, Page 7575Recorded9/21/2022

Property Sale

Sale
$180,400

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 4166, Page 3336Recorded5/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1973