Skip to content

1674 S Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2012

Property Information

Block5401
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,284
Acreage11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
23%
Improvement Value:$208,600
77%
Total Assessment$269,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,578+0.7%
2024$8,521+5.0%
2023$8,117+2.9%
2022$7,885+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 2736, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1953