Skip to content

1636 S Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1933

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
May 21, 2010

Property Information

Block5401
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage952
Acreage5.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
31%
Improvement Value:$106,200
69%
Total Assessment$154,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,922+0.7%
2024$4,890+5.0%
2023$4,658+2.9%
2022$4,525+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 4070, Page 6046

Property Sale

Sale
$41,900
DeedBook 1396, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1933